Golden Week

W Japonii trwa właśnie Golden Week (jap. ゴールデンウィーク), czyli długi weekend majowy ^^ 29 kwietnia oraz 3, 4 i 5 maja przypadają cztery święta narodowe, które są dniami wolnymi od pracy.

Wiele firm zamyka się na 7-10 dni, a Japończycy bardzo chętnie udają się na przeróżne wycieczki, aby odpocząć. Niestety podróżowanie jest w tych dniach nieco trudniejsze, ponieważ wszędzie są kolejki, bilety do przeróżnych miejsc wyprzedane, a ceny idą w górę. Poniżej znajdziecie informację, jakie konkretnie święta są obchodzone w tym czasie :)

 

29 kwietnia – Dzień Showa (jap. 昭和の日), czyli święto na cześć byłego cesarza Hirohito, a dokładniej na cześć okresu jego panowania.

 

3 maja – Święto Konstytucji (jap. 憲法記念日, czyt. kenpō kinenbi). W 1947 roku weszła w życie japońska konstytucja. Dokument ten powstał w czasie okupacji kraju przez wojska alianckie po kapitulacji Kraju Kwitnącej Wiśni w 1945 roku. Wówczas rola cesarza została ograniczona do „symbolu kraju i jedności narodu”. Tego dnia można zwiedzać japoński parlament, w którym to odbywają się różne uroczystości.

 

4 maja – Dzień Zieleni (jap. 緑の日, czyt. midori no hi). Do 1988 roku, 29 kwietnia świętowano urodziny byłego cesarza Hirohito, jednakże po jego śmierci, dzień ten został przemieniony w Dzień Zieleni, ponieważ cesarz bardzo kochał naturę. W 2007 roku święto zostało przeniesione właśnie na 4 maja, a 29 kwietnia zaczęto świętować całe panowanie cesarza.

 

5 maja – Dzień Dziecka (jap. 子供の日, czyt. kodomo no hi). Jest najbardziej tradycyjne ze świąt wchodzących w skład Golden Week. Oryginalnie było to święto chłopców, ale po II Wojnie Światowej zamienione je na Dzień Dziecka. Najbardziej widowiskowym zwyczajem jest wieszanie flag w kształcie karpii, które mają symbolizować determinację i siłę. Chińska legenda bowiem głosi, że karpie, które płyną pod prąd wodospadu staną się smokami ;)

Autor: Sandra Jaworska

 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]